15 maja 2016

M67

M67

Gwiazdozbiór Rak
Typ II,2,r
Rektascensja 08h 51m 20s
Deklinacja +11° 48′ 07″
Odległość 2,7 tys. ly (830 pc)
Jasność obserwowana 6,1m
Rozmiar kątowy 30'


W porównaniu do słynnego Żłóbka M44, drugi obiekt Messiera w Raku,gromada otwarta M67, jest znacznie mniej często odwiedzana. Pomimo tego, że jest to atrakcyjna gromada, oraz że dużo łatwiej jest zmieścić ją w polu widzenia niż M44. Ma także znacznie bogatszy klaster, więc wygląda bardziej imponująco. Z naukowego punktu widzenia, też ma niektóre interesujące cechy.
Jednym z jego dziwactw jest jego wiek: M67 wydaje się mieć kilka miliardów lat. Jego wiek zawiera się od co najmniej 3,2 miliarda lat, prawdopodobnie bliżej do 4 miliardów lat, a być może nawet 5 miliardów lat. Natomiast większość gromad otwartych to stosunkowo młode obiekty. Ich gwiazdy składowe oddalają się od siebie w  ciągu kilkuset milionów lat. Plejady,na przykład, mają około 100 milionów lat, a astronomowie sądzą, że w ciągu kolejnych 250 milionów lat jego gwiazdy staną się tak rozdzielone, że Plejady przestaną istnieć.
Skąd astronomowie wiedzą, że M67 jest tak stary? Jedną ze wskazówek jest duża liczba gwiazd podobnych do naszego Słońca, a niektóre z nich dochodzą do stadium czerwonego olbrzyma. Aby się to stało w tym przypadku, klaster musi być w stosunkowo stary, co oznacza wiek mierzony w miliardach, a nie milionach lat.
M67 zawiera także około trzydziestu niebieskich maruderów. Są to gwiazdy, które są cieplejsze i bardziej niebieskie niż gwiazdy równoważnej jasności w klastrze. Istnienie takich gwiazd jest trochę tajemnicą, ponieważ gwiazdy w gromadzie otwartej były tworzone z tego  samego obłoku gazu i powinny ewoluować w mniej lub więcej ten sam sposób. Błękitny maruder łamie ten trend. Dokładnie jak tym gwiazdom udało się rozwinąć w ten sposób nie jest do końca jasne, ale jedną z hipotez jest ta,  że w jakiś sposób wchłania się materiał z innej gwiazdy.
M67 jest około 2700 lat świetlnych od Ziemi, a uważa się, że ma około 19 lat świetlnych średnicy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz