M45
Gwiazdozbiór Byk
Typ otwarta, II,3, r
Rektascensja 03h 47m
Deklinacja +24° 07′
Odległość 444,2 ± 3,9 l.ś. (136,2 ± 1,2 pc)
Jasność obserwowana 1,4m
Rozmiar kątowy 100'
Plejady nie potrzebują praktycznie żadnego specjalnego wprowadzenia, jest to najbardziej znana gromada otwarta na północnym niebie. Wystarczy powiedzieć, że ta gromada gwiazd w konstelacji Byka jest jedną z największych i pewnością najjaśniejszych tego typu na niebie.
Plejady łatwo zobaczyć z każdego - może za wyjątkiem najbardziej zanieczyszczonych światłem - miejsca i wyglądają super przez lornetkę.
Plejady znajdują się około 440 lat świetlnych od Ziemi. Najjaśniejsze gwiazdy klastru - tzw Siedem Sióstr - są rozpięte na przestrzeni jednego stopnia, ale jest także wiele innych gwiazd leżące dalej poza tym obszarem. W sumie ponad 1,000 gwiazd zostały potwierdzone jako składniki klastra.
Tak na marginesie, większość ludzi patrząc na Plejady będzie w stanie widzieć tylko pięć lub sześć gwiazd gołym okiem. Nazwa Siedem Sióstr pochodzi z mitoligii - mityczne Plejady były córkami tytana Atlasa. Na wieść o śmierci swoich sióstr, Hiad, popełniły samobójstwo, a dobry Zeus przeniósł je na niebo jako siedem pięknych gwiazd.
Wiek Plejad jest sprawą dyskusyjną, chociaż istnieje ogólna zgoda że są one stosunkowo młodą gromadą. Z niektórych szacunków ich wieku wynika, że mają ok. 20 milionów lat. W ostatnich latach ich wiek został znacznie skorygowany w górę,do 100 milionów lat lub więcej.
Podobnie jak Gromada Podwójna Perseusza (NGC 869 i NGC 884) Plejady wyglądają najlepiej w małych powiększeniach, w szerokim polu. Lornetki są prawdopodobnie najlepszym wyborem. Problem polega na tym, że klaster obejmuje solidne 2 stopnie przestrzeni, i że po prostu nie jest w stanie zmieścić w polu widzenia większości teleskopów .
Pod bardzo ciemnym niebem, wokół niektórych gwiazd może być widoczna mgławica, przede wszystkim przy Merope . Ta mgławica refleksyjna jest łatwo przytłumiona przez jakiekolwiek zanieczyszczenie światłem, a przede wszystkim nie da się jej zobaczyć z terenów podmiejskich. W przeszłości zakładano, że ta mgławica to resztki kurzu z powstawania gromady gwiazd.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz